Sangha Kanzeon na świecie

Kanzeon International Sangha została założona w 1980 roku przez Roshiego Genpo, spadkobiercę japońskiego mistrza, Maezumiego Roshi, pioniera i propagatora zenu na gruncie amerykańskim.

 

W 1983 roku, na zaproszenie koreańskiego mistrza Seung Sahna, przybywa do Polski Roshi Gempo (wówczas Sensei) w następstwie czego powstaje polska sangha Kanzeon.

Dzięki działalności Gempo Roshiego, zen zakorzenia się również w Europie. Dowodem na to jest powstawanie niezależnych ośrodków, prowadzonych przez jego spadkobierców. We Francji, działa od wielu lat Dana Sangha założona przez Roshi Genno. W Holandii, Sangha Zen River prowadzona przez Roshiego Tenkei’a i Zen Stiftung prowadzona przez Sensei Nico. W Polsce, Sangha Kanzeon kierowana przez Roshi Małgorzatę Jiho Braunek.


Spadkobiercy linii Roshiego Maezumiego tworzą White Plum Asangha, stowarzyszenie założone przez Roshiego Maezumiego. Skupia ono blisko 80 nauczycieli linii Roshiego Maezumiego w tym m.in., Roshiego Bernie Tetsugena, Roshiego Genpo, Roshiego Daido Loori i Sensei Chozen Bays.

 

ośrodki na świecie

http://www.whiteplum.org/

Timber by EMSIEN-3 LTD