Pozwólmy wszystkim jeść
Bernie Roshi Glassman
Klubokawiarnie „Pozwólmy wszystkim jeść” / „Let All Eat Cafes”
Jeff Bridges (który przez lata zwalczał głód) oraz członkowie Zen Peacemakers stworzyli wspólny zespół. Efektem tej współpracy są Klubokawiarnie „Pozwólmy wszystkim jeść” („Let All Eat Cafes”), których zadaniem jest dożywianie konkretnej społeczności lokalnej w taki sposób, aby jak najbardziej dopasować się do danego miejsca. Bridges poznał Bernie’go Glassmana, założyciela Zen Peacemakers, w Santa Barbara w 1999 roku. Przez kolejne lata przyjaźnili się i współpracowali. Na Sympozjum poświęconym Społecznie Zaangażowanemu Buddyzmowi na Zachodzie, które zorganizował Zen Peacemakers, Jeff Bridges opowiadał o swojej pracy związanej ze zlikwidowaniem głodu na świecie.
Klubokawiarnie „Let All Eat” stworzono inspirujac się działaniami Fundacji Greystone, która powstała w dzielnicy Yonkers, w Nowym Jorku, a także Café Stone Soup w Greenfield, w stanie Massachusets. Dla Zen Peacemakers spędzanie czasu na ulicy jest codziennością. Fundację Greystone rozwinięto w formie wielu usług społecznych i biznesowych, które wychodzą na przeciw potrzebom społeczeństwa i zapewniają godność wszystkim uczestnikom.
Café Stone Soup kontunuuje tradycję zacierania granic pomiędzy ludźmi, którzy służą i tymi, którym się służy. Społeczność związana z tym miejscem spotyka się w każdą sobotę, by wspólnie zjeść. Odbywają się tam również różne zajęcia, można też skorzystać z wielu ofert wellness. W przeciwieństwie do innych „kuchni” z zupami ta jest wyjątkowo przyjazna również dla rodzin. Stone Soup Café otwarta została przez Zen Peacemakers w 2010 roku. Obecnie funkcjonuje jako samodzielna jednostka.
Stone Soup Café powstała dzięki dwóm głównym organizatorom: Zen Peacemakers oraz All Souls Unitarian Universalist Church.
Swój wyjątkowy charakter Café Stone Soup zawdzięczna zasadzie dawania świadectwa Zen Peacemakers oraz podstawowej zasadzie unitarian o afirmowaniu i promowaniu wartości i godności każdej jednostki ludzkiej.
Klubokawiarnie „Let All Eat”
Nasza wizja
Propozycje klubokawiarni „Let All Eat”
Klubokawiarnie „Let All Eat” są wyjątkowym, modelowym przykładem miejsc, które oferują posiłki wspólnotom. Zen Peacemakers pierwsze takie miejsce otworzyło w kwietniu 2010 roku na terenie swojego kampusu w Montague. Nazywaliśmy go Montague Farm Café. Montague Farm Café wypełniło lukę jaka istniała w obszarze bezpłatnych posiłków dla wspólnot należących do miast otaczających Nowy Jork (w których zdumiewająco dużo, bo aż 30% rodzin było zagrożonych głodem, a 18% doświadczyło go). Stworzono także wspaniałe, bezpieczne miejsca zabawy dla dzieci. Na tym samym obszarze, na którym pomagaliśmy rodzinom w zakresie mieszkań i posiłków, działały także inne organizacje, tj. Department of Transitional Assistance, WIC (Kobiety, Niemowlęta, Dzieci), Big Brothers/Big Sisters, oraz młodzież, która znajdowała się w systemie opieki dla rodzin zastępczych. Oferowaliśmy im także transport. Dotarliśmy do sąsiadów i ich przyjaciół, zorganizowaliśmy uroczyste spotkanie. Wiele rzeczy wpłynęło na to, że organizowane przez nas wspólne posiłki stały się wyjątkowe. Między innymi były też propozycje dla dzieci, tj. projekt lalkarski pt. „Zrób sam i zabierz swoją lalkę”, performance muzyczne, wspinaczki, tworzenie latawców, czy udoskonalanie gier.
W lipcu 2011 roku przenieśliśmy Café do Greenfield, w stanie Massachusets, by lepiej służyć naszej klienteli. Program ten kontynuowany jest obecnie już niezależenie od ZenPeacemakers przez Stone Soup Café. Zen Peacemakers współpracuje na całym świecie z różnymi zespołami, które pragną poprowadzić podobne projekty.
Tłumaczenie: Sabina Steckiewicz