Energie mandaliduchowość, wizja = Budda
studiowanie, uczenie się = Vajra
działanie społeczne = Karma
zasoby, środki na życie, dzielenie się = Ratna
integracja, relacje = Padma

Poniższy tekst pochodzi z książki Berniego Glassmana i Ricka Fieldsa pt. „Wskazówki dla kucharza” (wyd. przez Bell Tower w 1996 r.). Jest to podręcznik mówiący o tym jak pracować z energiami mandali.

Mandala składa się z pięciu głównych ‘dań’ lub aspektów naszego życia. Pierwsze danie to duchowość lub wizja, drugie - to uczenie się, trzecie wiąże się z naszymi zasobami, czwarte wytwarza nasze działanie, piąte natomiast jest integracją.

Wszystkie pięć dań to esencjonalne składniki naszego życia. Każdy z nas potrzebuje konkretnego rodzaju jedzenia, aby przygotować dla siebie wzmacniający i odżywczy posiłek. Podobnie każdy z nas potrzebuje pięciu składników mandali, żeby móc żyć pełnią życia. Nie wystarczy po prostu użyć wszystkich tych składników przy przygotowywaniu naszego pożywienia. Owe pięć dań należy przygotować w odpowiednim czasie i we właściwej kolejności.

Pierwsze danie to duchowość/wizja. Pomaga nam ono uświadomić sobie jedność życia i dostarcza nam stabilnego centralnego punktu wyjścia dla wszystkich naszych działań. W tym daniu mieszczą się wszystkie praktyki duchowe. Może to być modlitwa, słuchanie muzyki, taniec, spacer, czy też samotne spędzanie czasu – jakiekolwiek działanie, które pozwala nam uświadomić sobie jedność życia lub o niej przypomnieć.

Drugim daniem jest uczenie się. Studiowanie rozwija naszą błyskotliwość i inteligencję. Ludzie zazwyczaj uczą się zanim podejmą działanie. Ja lubię działać odwrotnie. Lubię studiować moje życie lub społeczne działania równolegle do innych aktywności, które podejmuję. Nie jest to wówczas abstrakcyjne działanie. Dzięki temu danie uczenia się pojawia się zawsze razem z pozostałymi daniami: duchowością, zasobami, integracją i akcją. Gdy tylko wprowadzimy klarowność, która pojawia się z bezruchu i studiowania, zaczynamy widzieć jak przygotować kolejne danie, którym są nasze zasoby. Jest to ten aspekt, który wzmacnia nas w świecie materialnym. Jest to danie składające się z pracy i biznesu – z mięsa i ziemniaków. Dbanie o siebie i swoje życie jest niezwykle ważne dla każdego z nas.  Nie ma znaczenia jak bardzo uważamy siebie za ‘osoby duchowe’. W tym aspekcie zaczynamy być również świadomi wszystkich zasobów jakie posiadamy, tj. pieniędzy, nestorów, naszych możliwości i ludzi.

Danie działania pojawia się w sposób naturalny po daniach duchowości i zasobów. Gdy tylko zaczniemy dbać o nasze podstawowe potrzeby, będziemy bardziej świadomi potrzeb ludzi wokół nas. Rozpoznając jedność życia, w sposób naturalny wyciągamy rękę do innych ludzi, bo wiemy, że nie jesteśmy od nich oddzieleni.

Ostatnim daniem jest integracja. Jest to potrawa, która łączy wszystkie pozornie oddzielone od siebie aspekty naszego życia w harmonijną jedność. Jest to danie, które przemienia wszystkie pozostałe – duchowość, zasoby, społeczne działanie, edukację i szkolenie – w pełną radości ucztę.

Wszystkie one tworzą najwspanialszy posiłek - nasze życie. Nie jest to jednak odpowiedź na pytanie o to jak przygotować posiłek z jednkowej wielkości dań. Każdy z nas potrzebuje bowiem innych składników i dań różnej wielkości. Zależy to od okresu życia, w jakim jesteśmy.

 

Tłum. Sabina Steckiewicz